Dodáváme do celé ČR i na slovensko
Produkty skladem odesíláme do 24 hodin
Díky ponornému vibrátoru dokážete z čerstvého betonu vytvořit homogenní směs bez zbytečného vzduchu nebo dutin. Během vibrování navíc zoptimalizujete pevnost betonu i vzhled jeho povrchu po odbednění a taky budete mít jistotu, že beton vždy vyplní celý požadovaný prostor. Zbývá poslední věc – vědět, jak ponorný vibrátor správně vybrat.
Drtivá většina výrobců ponorných vibrátorů dodává tři základní typy přístroje: mechanické, vysokofrekvenční a s integrovaným měničem.
Mechanické ponorné vibrátory tvoří pohonná jednotka, ohebná hřídel a vibrační hlavice. Pohonnou jednotkou bývá zpravidla jednofázový elektromotor, který pomocí strunové hřídele pohání vibrační hlavici. Při výběru sledujte, zda je možné oddělit hadici s hřídelí od vibrační hlavice, nebo zda tvoří jeden celek. Oddělitelné se snáze udržují a déle vydrží.
Mechanické ponorné vibrátory jsou naprosto skvělé z pohledu cena/výkon, při malých a středních betonážích nemají konkurenci. Při vyšším objemu práce už se ale projevují jejich nevýhody – zejména vyšší vibrace v rukou a nižší životnost hřídele, která je při práci hodně namáhaná. Doporučujeme ji proto při vibrování co nejméně ohýbat a pokud možno, volte spíše kratší hřídele do 4 metrů.
Vysokofrekvenční ponorné vibrátory mají elektromotor umístěný přímo ve vibrační hlavici. Motor je napojen na vysokofrekvenční měnič, volně stojící na zemi opodál, který přeměňuje napětí z 230 V nebo 400 V na 42 V a frekvenci na 200 Hz. Navíc nemá žádnou ohebnou křídel, ale elektrický kabel chráněný gumovou hadicí.
Největším přínosem vysokofrekvenčních vibrátorů je, že na pohonnou jednotku – vysokofrekvenční měnič – můžete paralelně zapojit až 4 vibrační hlavice najednou. Tyto vibrátory se navíc pyšní vysokým hutnícím výkonem, nízkou mírou vibrací i dlouhou životností. A protože pracují s nízkým napětím, jsou bezpečné. Vysokofrekvenční vibrátory využijete při betonážích velkého rozsahu.
Konečně ponorné vibrátory s integrovaným měničem fungují na stejném principu jako ty vysokofrekvenční, akorát mají pohonnou jednotku (vysokofrekvenční měnič) integrovaný přímo ve vypínači, který si zavěsíte na rameno.
Vibrátory jsou díky tomu velmi lehké a mobilní, snadno se s nimi manipuluje i pracuje, dlouho vydrží. Jistou nevýhodou je však vyšší cena a také to, že na vysokofrekvenční měnič zabudovaný přímo v těle lze současně připojit jen jednu vibrační hlavici.
Při rozhodování platí docela jednoduché pravidlo: pro běžné betonáže menšího a středního rozsahu vždy volte vibrátory mechanické, pro větší objemy práce pak vysokofrekvenční, případně s integrovaným měničem.
Vzdálenost mezi vibrační hlavicí a vnější hranicí jejího vlivu se nazývá akční rádius. Jde vlastně o maximální dosah daného přístroje – a zároveň o nejdůležitější parametr každého ponorného vibrátoru. Dosah vibrační hlavice určuje zejména její průměr – čím větší je, tím větší má dosah. Dosah se rovná asi 8násobku až 10násobku jejího průměru, ale berte tyto počty spíše jako orientační.
V nabídkách většiny prodejců najdete ponorné vibrátory s vibračními hlavicemi o průměru 25-100 mm, čili (velmi zhruba) s akčním rádiusem asi 250-1 000 mm.
Při výběru myslete na to, že hlavice se vám musí do bednění bezpečně vlézt, od okraje bednění či výztuže musí být vždy vzdálená alespoň 7 cm a že jednotlivé body, které vibrujete, volíte ve vzdálenosti asi 1,5 násobku akčního rádiusu – to aby se rádiusy vzájemně překrývaly a vy při vibrování nevynechali žádné místo.
U vibračních hlavic vyjma akčního rádiusu sledujte taky délku – měla by být alespoň 30 cm dlouhá. Beton se totiž nejčastěji lije právě v 30 cm vrstvě a je vhodné, když máte hlavici při vibrování celou ponořenou. Pokud není celá ponořená, pak se přehřívají ložiska a může dojít k jejímu poškození. Při vibrování tenčí vrstvy hadici v betonu alespoň „tahejte“.
Co se týká frekvence, v našich podmínkách je ideální frekvence 200 Hz, tj. 12 000 otáček za minutu. Důvod? V Česku nejčastěji vibrujeme betony se zrnitostí kameniva do 32 mm – a četné experimenty prokázaly, že pro tento typ betonu je nevhodnější právě rychlost 12 000 otáček/min.
Amplituda označuje maximální míru vychýlení hlavice ze střední polohy. Je dobré volit přístroje s optimální amplitudou, protože je-li amplituda moc nízká, pak stroje při práci nemají požadovaný výkon. Naopak je-li příliš vysoká, dochází k segregaci kameniva, nehomogenitám betonové směsi a vysoká vibrace „rozhazuje“ bednění nebo výztuž.
Doporučujeme amplitudu o velikosti cca 1-3,5 mm dle průměru hlavice. U předních výrobců (např. Atlas Copco) je to jednodušší, protože ti u svých vibrátorů automaticky nastavují optimální amplitudu na základě desetiletí vývoje a testování.
Jestliže si kupujete ponorný vibrátor do ruky (tedy mechanický nebo s integrovaným měničem), sledujte i hmotnost – čím lehčí, tím lepší. Důležitá je i míra vibrací v ruce a rameni (HAV), ta by měla být co nejnižší, ideálně asi 2,5 m/s2. Čím nižším vibracím je pracovník vystaven, tím delší dobu může dle norem se strojem pracovat.
Ponorné vibrátory se liší také pohonem, nejčastěji prodávané jsou benzínové, elektrické, pneumatické nebo hydraulické. Nejpraktičtější a provozně nejlevnější jsou elektrické, pokud ale nemáte k dispozici zdroj napájení, přijdou vám vhod vibrátory s benzínovým motorem. U nich jenom pozor na možné zplodiny.
Z hlediska výkonu jsou pak nejlepší pneumatické, které se při provozu díky proudění vzduchu samy chladí a nabízí tak možnost pohodlně vibrovat i velmi vysoké konstrukce – třeba 20metrové sloupy, zdi apod. Současně díky své jednoduché konstrukci jsou velice spolehlivé a mají nízké nároky na údržbu.
Přejít na nabídku nabídku ponorných vibrátorů
Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cz