LOADING

Máme 25 let zkušeností

  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK

Přerovská 68
779 00 Olomouc

585 316 220

info@manek.cz

Hviezdoslavova 41
627 00 Brno-Slatina

776 195 303

infobrno@manek.cz

Naše prodejny

Olomouc

Přerovská 68
779 00 Olomouc

585 316 220

Brno

Hviezdoslavova 41
627 00 Brno-Slatina

776 195 303

Do kontaktu

Odborné články

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovače vzduchu se liší zejména na základě svého výkonu a provozního rozsahu. Jak vybrat přístroj, který bude ve vašich podmínkách co možná nejúčinnější?

 

Kondenzační vs. adsorpční

 

Na úvod trochu teorie. Odvlhčovat vzduch můžete třemi různými způsoby – ohřevem a větráním, kondenzací nebo adsorpcí.

 

Ohřev a větrání není třeba nijak zvlášť rozvádět. Jednoduše místnost vytopíte a následně vyvětráte. Nejúčinnější je tato metoda v zimě, naopak nejméně účinná v létě – hlavní roli totiž hraje rozdíl teplot mezi vnitřním a venkovním prostředím. V každém případě však platí, že je tato metoda velmi nákladná a obvykle neefektivní.

 

Odvlhčování kondenzací odstraňuje vlhkost ze vzduchu tím, že ochlazuje vzduch pod teplotu rosného bodu. Tím vlhkost přechází do kapalného skupenství (kondenzuje). Přesně na tomto principu fungují kondenzační odvlhčovače – nasávají vlhký vzduch, ten ochladí (a zbaví vlhkosti), ohřejí a vypustí zpět. Tento způsob je mnohem úspornější než větrání, protože nedochází k výměně vzduchu v místnosti.

 

 

 

 

  

Odvlhčování adsorpcí využijete při odvlhčování vzduchu v extrémně nízkých teplotách (některé adsorpční odvlhčovače fungují i při teplotě -20 °C). Tato metoda spočívá v pohlcování vzdušné vlhkosti do hygroskopického materiálu. V těle adsorpčních odvlhčovačů najdete spoustu rovnoběžných kanálků, na jejichž povrchu je zmíněný hygroskopický materiál. Ten pohlcuje vlhkost, zatímco proudem teplého vzduchu dochází k jeho regeneraci.

 

Při rozhodování mezi kondenzačním a adsorpčním odvlhčovačem vždy uvažte podmínky použití. Kondenzační jsou nejefektivnější při teplotě 30 °C a relativní vlhkosti 80 %, se snižující se teplotou a vlhkostí jejich účinnost klesá. Při velmi nízkých nebo dokonce minusových teplotách vždy používejte odvlhčovače adsorpční. Ty jsou sice méně výkonné a mají vyšší spotřebu, ale zkrátka fungují i v zimě.

 
 

 

Jaký výkon?

Hlavním parametrem při výběru konkrétního odvlhčovače je jeho výkon = průtok vzduchu. Ten udáváme v m3/h a platí, že by se měl rovnat nejméně  trojnásobku objemu vysoušené místnosti.

 

Příklad na ujasnění: pokud vysoušíte místnost s výškou 2 metry, šířkou 5 metrů a délkou 5 metrů, rovná se její objem 2 x 5 x 5 = 50 m3. Pro takovou místnost doporučujeme odvlhčovač o výkonu 150 – 200 m3/h. Vyšší výkon by sice urychlil vysoušení, ale pamatujte, že příliš rychlé vysoušení může místnost poškodit.

 

Dalším parametrem, který by vás měl zajímat, je počet litrů vody, který odvlhčovač ze vzduchu dokáže odebrat. Tady se nabízí napsat „čím více, tím lépe“, ale opět záleží hlavně na vašich potřebách. Dívejte se také na příkon, hmotnost a objem nádrže – pokud kondenzát neodvádíte hadicí, budete muset nádrž pravidelně vylévat.

 

Kde je využít?

Odvlhčovače využijete při vysoušení sklepů, skladů, prádelen, garáží nebo při odstraňování následků povodní. Hodí se také k udržování optimální vlhkosti v knihovnách, muzeích, archivech či při technologických procesech. A pak třeba během mokrých stavebních prací jako jsou malování, betonování či sádrování.

 

 

Aby bylo odvlhčování co nejúčinnější, vždy v místnosti zavřete všechna okna i dveře a odvlhčovač postavte do středu místnosti, daleko od všech zdrojů tepla.


 

Zobrazit odvlhčovače vzduchu Master