Máme 30 let zkušeností

Odborné články

Jak vybrat vibrační desku, pěch nebo válec?

Vibrační desky slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží. Jak ale vybrat vhodný typ vibrační desky?

jak vybrat vibrační deskuPro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží. Jak ale vybrat vhodný typ?

 

Hned na úvod – rozhodně hutnění zeminy a štěrků nepodceňujte. Pakliže k němu během stavby nedojde, býváme svědky sesedání silnic, propadání chodníků, praskání základů či zdí domů, porušování potrubí, půdní eroze a dalších negativních jevů. Hutnění je přitom docela levný a jednoduchý způsob, jak zabránit budoucím drahým a komplikovaným opravám.

 

Co všechno byste měli hutnit?

 

Nejčastěji budete hutnit klasické zásypové hmoty, štěrky, zeminu, dále také živičné povrchy nebo podloží pro zámkovou dlažbu. U dlažby vyjma podloží zhutněte také její povrch, tím ji po položení pořádně zadusáte, vyrovnáte a pevně ukotvíte.

 

Platí, že na hutnění dlažby byste měli používat lehčí vibrační desky do asi 100 kg, abyste nepoškodili strukturu dlažby nebo neuštípali hrany. Podobné pravidlo platí i pro hutnění živice. Tu navíc ještě zkrápíte vodou, aby se k ní deska nepřilepila. Na zámkovou dlažbu nebo dlažební kostky nezapomeňte použít polyuretanovou podložku, která dlažbu chrání před poškozením.

 

Naopak na zeminu a štěrky můžete klidně použít mnohem těžší desky – ty nejvýkonnější váží skoro tunu. K tomu se však dostaneme později.

 

Jaké existují typy?

 

Vibrační desky dělíme na jednosměrné a obousměrné (tzv. reverzní). Dále existují speciální desky na asfalt, vibrační pěchy do výkopů a vibrační válce na větší plochy.

 

Jednosměrné vibrační desky jsou lehké přístroje do hmotnosti cca 120 kg, se kterými můžete jezdit pouze směrem vpřed. Vzhledem k jejich nízké hmotnosti to ale vůbec nevadí, s deskami se snadno otočíte a obecně se s nimi dobře manipuluje. Tyto desky efektivně hutní do hloubky 15-20 cm, doporučujeme je pro práce menší rozsahu nebo na zmíněné hutnění dlažby. Pro většinu firem představují ideální řešení.

 

Obousměrné (reverzní) vibrační desky váží od 160 kg až do jedné tuny – a jsou vybavené hydraulickým pojezdem vpřed i vzad. Vzhledem k vysoké hmotnosti je totiž manipulace s nimi mnohem náročnější, takže v některých situacích by bylo dost obtížné desku otočit. Pak přichází na řadu zpátečka. Reverzní desky doporučujeme pro hutnění vrstev až do hloubky 40 cm a na velkých plochách.

 

Asfaltové vibrační desky se příliš neliší od těch jednosměrných, na rozdíl od nich ale mívají zahnutý spodní okraj desky. Díky tomu na povrchu nezanechávají stopy a jsou tak vhodné k hutnění asfaltu nebo živičných povrchů, kde jsou povrchová úprava a výsledný vzhled důležité.

 

Vibrační pěchy slouží pouze k hutnění zemin a štěrků, na asfalt či živici je nepoužívejte. Pěchy využívají rázový účinek a vzhledem ke svým parametrům se nejvíce hodí do úzkých výkopů. Mají totiž velmi úzkou hutnící patku (okolo 30 cm) a jsou lehké (okolo 70 kg), takže s nimi dokážete pracovat i v místech, kam by se vám klasické vibrační desky nevešly. Přesto nabízí velmi slušný hutnící výkon.

 

Vibrační válce jsou podobně jako vibrační desky určené k hutnění zemin, asfaltu i živice a dodávají se ve více provedeních.

 

Ručně vedené válce slouží k hutnění velkých živičných nebo štěrkových ploch, příkopové ježkové válce se díky speciálním běhounům dokážou pohybovat v měkkém jílovém materiálu a vystoupají také prudký náklon. Jsou určeny převážně do výkopů a ovládáte je na dálku pomocí radiového ovládání. Ještě vyšší kategorií jsou posedové tandemové válce, které poskytují větší pohodlí a velmi dobrý plošný výkon.

 

Jak je to s výkonem?

 

Výkonem se u vibračních desek, pěchů a válců myslí zejména odstředivá (hutnící) síla. Dále svou roli ve výkonu hrají hmotnost přístroje, amplituda vibrace nebo frekvence.

 

Odstředivá, případně hutnící síla se u vibračních desek a pěchů pohybuje v rozmezí zhruba 10 – 100 kN.

 

Méně výkonné desky (cca do 15 kN) používejte pro „hobby“ účely, hutnění zeminy, štěrku či dlažby u méně namáhaných chodníků, v okolí bazénů atp. Jsou vhodné k hutnění do hloubky asi 15-20 cm, pokud potřebujete hlouběji, musíte hutnit po vrstvách.

 

Středně výkonné přístroje (cca od 15 do 20 kN) už jsou určené k profesionální použití, můžete s nimi hutnit např. podklad pro základovou desku, příjezdovou cestu atp. do hloubky asi 30 cm. Při hlubším podkladu opět hutněte po vrstvách.

 

Vysoce výkonné vibrační desky nad 20 kN hutní do hloubky 30 cm a více – nejtěžší desky vážící přes 700 kg až do hloubky 75 cm. Přesto doporučujeme hutnit raději po menších vrstvách, aby nedošlo k tomu, že nějakou část zhutníte nedostatečně nebo úplně vynecháte. Tyto desky dokážou zhutnit i velmi rozsáhlé plochy – např. podklad pro parkoviště nebo stavební základy velkých průmyslových objektů či obchodních domů.

 

U těžších vibračních desek se často setkáte s indikátorem zhutnění, tzv. kompaktoměrem. Jedná se o přídavné zařízení, které pomocí světelných diod indikuje, jaké míry zhutnění jste při práci dosáhli. Většinou totiž při hutnění nestačí přejet potřebnou plochu pouze jednou, ale v závislosti na tloušťce vrstvy, složení a vlhkosti materiálu je k dosažení požadované úrovně zapotřebí více tahů.

 

Tuto úroveň obvykle udává projekt na základě Standardní Proctorovy zkoušky a udává se v % zhutnění. Indikátor zhutnění vám ulehčí v tom, že hutníte plochu až do té doby, než vám ukáže, že jste dosáhli požadovaného zhutnění. Zároveň vám zabrání podklad přehutnit.

 

Hmotnost vibračních desek bývá přímo úměrná k odstředivé síle. Lehčí desky do 100 kg mívají hutnící sílu do 20 kN a jsou vhodné jak pro hutnění zeminy, tak i živice nebo podloží a povrchu dlažby.

 

Těžší desky nad 100 kg a s hutnící silou nad 20 kN používejte primárně na hutnění zeminy, protože na živici by vám dělaly otisky a dlažbu by zase mohly poškodit. Výjimkou jsou velké a těžké dlaždice, které by tlak těchto desek měly vydržet.

 

Amplituda vibrace značí maximální míru vychýlení spodní desky od klidové polohy. U lehčích a méně výkonných desek se pohybuje na hranici 1 mm, u vysoce výkonných desek šplhá až téměř k 3 mm. Jiná je situace u vibračních pěchů, jejichž konstrukce umožňuje vychýlení hutnící patky o několik desítek mm – u nejvýkonnějších pěchů až o 85 mm.

 

Velikost amplitudy, zvláště u vibračních desek, ovšem není vždy úměrná požadovanému výsledku. Neznamená to, že čím více deska skáče, tím lépe hutní. Mnohdy tím může naopak způsobit škodu nebo hutnění nepřinese potřebný výsledek. Z principu hutnění jde vždy o optimální kombinaci amplitudy a frekvence. Jde o to materiál rozvibrovat, nikoliv „uskákat“.

 

Frekvence značí počet vibrací přístroje za sekundu provozu. Není pravda, že čím vyšší frekvence, tím lepší přístroj. Nižší frekvence se hodí pro hutnění těžké zeminy, na asfalt a sypké materiály je naopak účinnější frekvence vysoká.

 

Rychlost a pohodlí práce

 

Při výběru vibrační desky sledujte také parametr pracovní rychlost, protože desky po spuštění pracují a posouvají se vpřed „samy“, vy je po povrchu pouze vedete.

 

Důležitým parametrem jsou také vibrace v rukou a rameni (HAV) – třeba desky Atlas Copco používají patentovanou odpruženou rukojeť, ve které se míra vibrací pohybuje na skvělé úrovni cca 1,5 m/s2. Klidně s nimi tak můžete pracovat i spoustu hodin v kuse.

 

Hodně záleží i na motoru

 

To, co vibračním deskám dodává jejich sílu, je motor. Jeho výkon musí být úměrný požadovanému výkonu stroje. Mnohé tabulkové hodnoty udávají vysoké odstředivé síly, ale při podrobnějším zkoumání zjistíte, že výrobce stroj osadil poddimenzovaným motorem.

 

U vibračních pěchů se nejčastěji setkáte s motory HONDA, kdy moderním trendem je používat uzpůsobenou řadu motorů pro vibrační techniku GXR 100 nebo 120.

 

Malé vibrační desky o hmotnosti 80-100 kg bývají vybaveny motory GX 160-200, u vibračních desek do 400kg výkonově dostačuje jednoválcový motor GX 390 a u těžších desek nejčastěji narazíte na stroje s motorem HATZ Supra 1D81Z.

 

Důležitým parametrem spojeným s výběrem motoru je i dostupnost kvalitního servisu, který vám ušetří čas, náklady a hlavně starosti. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí připlatit za značku.

 

 

Zobrazit hutnící techniku

 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
 • logo
heureka

Hodnocení obchodu

100% star star star star star

Obchod Manek.cz hodnotilo 69 zákazníků

Naposled přidané hodnocení:

 • Ověřený zákazník

  5. 6. 2024

 • Ověřený zákazník

  23. 4. 2024

 • Ověřený zákazník

  27. 3. 2024

 • Ověřený zákazník

  26. 6. 2023

Nákup na splátky s odkladem

essox
mapa ČR mapa ČR

Dodáváme do celé ČR i na slovensko

Produkty skladem odesíláme do 24 hodin

Sociální sítě

Máme 30 let zkušeností

Autorizovaný prodej a servis stavebních strojů a mechanizace již 30 let. Zastupujeme značky NORTON Clipper, Husqvarna stavební centrum pro Olomouc a Brno, Atlas Copco, HONDA, MEDVED, MASTER, Milwaukee KANGO, Hikoki, TERMA. Půjčovna stavební mechanizace a pronájem mobilních kompresorů a generátorů. Servis stavebních strojů a techniky.

Sociální sítě

Copyright © 2023 MANEK stavební stroje spol. s r.o