LOADING

Máme 25 let zkušeností

  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK
  • MANEK

Přerovská 68
779 00 Olomouc

585 316 220

info@manek.cz

Hviezdoslavova 41
627 00 Brno-Slatina

776 195 303

infobrno@manek.cz

Naše prodejny

Olomouc

Přerovská 68
779 00 Olomouc

585 316 220

Brno

Hviezdoslavova 41
627 00 Brno-Slatina

776 195 303

Do kontaktu

Odborné články

Pravidelná údržba a předsezónní servis topidel MASTER

Topidlo MASTERAby mohla mobilní topidla značky MASTER podávat maximální výkon, byla plně připravena na další sezónu a zároveň vám vydržela co možná nejdelší dobu bez nutnosti oprav, vyžadují pravidelnou údržbu. Přinášíme vám sérii rad a tipů, díky kterým prodloužíte jejich životnost, snížíte četnost servisních návštěv a ve výsledku tak ušetříte peníze.

 

Naftová topidla: hlavně nádrž a filtry

 

Jestliže jste majitelem naftového topidla, bude vás nejvíce zajímat čistota nádrže a filtrů.

 

Palivovou nádrž je nutné po každých 150-200 hodinách provozu vyčistit. Provedete to tak, že vypustíte veškerou naftu v nádrži, nalijete do nádrže 1-2 litry petroleje a zamícháte jím. Následně petrolej vypusťte a opět nádrž naplňte naftou. Pokud si všimnete, že jsou v palivu nečistoty, provádějte tento úkon častěji.

 

Dalším „kritickým“ místem naftových topidel MASTER jsou filtr pro výstup vzduchu a filtr z vyzrněné bavlny. Tyto filtry je nutné pravidelně měnit – a to buďto po 500 hodinách nebo po jednom roce provozu. Jak se k těmto filtrům dostanete, to najdete v manuálu ke každému topidlu.

 

Pravidelnou údržbu vyžaduje i filtr vzduchového nasávání, ten však nemusíte měnit, ale stačí ho jen čistit. Po zhruba 500 hodinách provozu jej vyjměte, propláchněte mýdlovým roztokem a poctivě vysušte. Dvakrát za topnou sezónu musíte vyčistit také palivový filtr, ten vždy důkladně propláchněte čistou naftou a vraťte zpět na místo.

 

Po každých 600 hodinách provozu byste měli vyčistit svíčky a nastavit mezery jiskřiště (tento úkon se spíše hodí pro odborný servis), minimálně jednou za sezónu také vyčistěte ventilátor. Ideálně měkkým hadrem namočeným do petroleje nebo rozpouštědla.

 

Zdůrazňujeme, že veškeré úkony provádějte s topidlem, které je odpojené z elektrické sítě, vypnuté a dostatečně vychladnuté.

 

Plynová topidla: většinu prací musí udělat odborný servis

 

U plynových topidel toho moc dělat nemůžete, jejich konstrukce vyžaduje pouze odborné zásahy od autorizovaného servisu. Je proto vhodné plynová topidla alespoň jednou za rok podrobit servisní prohlídce u autorizovaného prodejce.

 

Vy jakožto majitelé můžete dělat jenom jednu věc: čas od času očistěte zadní stranu generátoru (tedy tu, kde stroj nasává studený vzduch) vysavačem nebo vlhkým hadříkem namočeným v saponátu. Nepoužívejte přitom ředidla či agresivní rozpouštědla, mohla by poškodit povrchovou úpravu výměníku.

 

Elektrická topidla: stačí vysavač

Elektrická topidla jsou co do údržby nejpříjemnější, nemají totiž prakticky žádné nároky. Stačí vám jenom vysavač, kterým jednou za několik měsíců zbavíte ventilátor prachu. Žádné další zásahy nejsou žádoucí.

 

Infračervená topidla: záleží na pohonu

 

U infračervených topidel se nároky na údržbu odvíjí od toho, jaký pohon topidla mají.

 

U těch naftových jsou požadavky obdobné jako u klasických topidel na naftu. Po každých 100 hodinách provozu byste měli vyčistit vložku sériového filtru tím, že ji důkladně propláchnete čistou naftou. Stejně často je pak vhodné vymontovat hořák, vyčistit vnitřek hořákové trubice, plamenový kotouč i elektrody a v případě potřeby upravit jejich vzdálenost.

 

V případě elektrických infračervených topidel znovu moc možností nemáte, stačí opět vysát od prachu a chodit na pravidelné servisní prohlídky k autorizovanému dodavateli.

 

Jelikož všechna topidla ke svému provozu vyžadují připojení k elektrické síti, určitě před začátkem každé sezóny doporučujeme podrobit topidlo elektrické revizi u autorizovaného servisu, která vám dá jistotu, že elektromotor, napájecí kabel, pojistky i všechny ostatní součástky jsou v pořádku a vydrží i další topnou sezónu.

 

 

Zobrazit topidla MASTER

autor

Tomáš Braun

Odborný prodejce a technik působící v oboru již více jak 15 let. Tomáš za dobu svého působení asistoval u nespočtu praktických aplikací, testoval a předával mnoho strojů přímo u zákazníků a prošel řadou odborných školení. Neustále sbírá zkušenosti z praxe, o které se rád podělí.
e-mail: info@manek.cztel.: 585 316 220